Do góry

Projekt

Karty podstawowe

"Act Your Job"
Łódź, Polska
fundusze Komisji Europejskiej w ramach programu Lifelong Learning – Leonardo da Vinci.

Act Your Job to międzynarodowy projekt partnerski współfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Lifelong Learning – Leonardo da Vinci. Okres realizacji projektu to sierpień 2012 – lipiec 2014. Celem projektu było wzmocnienie umiejętności osób do 25 roku życia w zakresie zdobywania zatrudnienia i rozwijania kariery zawodowej przy zastosowaniu zajęć teatralnych. Idea projektu opierała się na założeniu, że teatr jest skutecznym narzędziem rozwoju osobistego oraz efektywnym sposobem komunikacji.

Główne cele:

•          Połączenie teatralnych technik edukacyjnych z kreatywnymi i tradycyjnymi metodami szkolenia

•          Włączenie zajęć teatralnych do programów kształcenia i szkolenia zawodowego

•          Rozwijanie umiejętności miękkich u młodych ludzi

•          Wymiana informacji i doświadczeń dotyczących motywowania i wspierania rozwoju zawodowego młodych ludzi poprzez teatr

•          Wspieranie młodych ludzi w wyborze ścieżki kształcenia i kariery

Działania:

•          Zebranie najlepszych praktyk wykorzystania zajęć teatralnych

•          Zorganizowanie grup młodych ludzi do napisania i wystawienia sztuk teatralnych

•          Zorganizowanie dwóch edycji Act Your Job Day

•          Opracowanie podręcznika zawierającego najlepsze praktyki

•          Opracowanie podręcznika zawierającego scenariusze sztuk przedstawionych w ramach projektu

Partnerzy:

•          Ayuntamiento de San Andrés del Rabanedo – Hiszpania

•          Newham College of Further Education – Wielka Brytania

•          Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi – Polska

•          Rogers Személyközpontú Oktatásért Alapítvány – Węgry

Projekt Act Your Job skierowany był do młodych ludzi określanych jako NEETs. NEET to akronim utworzony od angielskich słów Not in Education, Employment or Training, określających grupę młodych ludzi, którzy nie uczestniczą w żadnej formie edukacji i pozostają bez pracy. NEETs to nastolatki i młodzi dorośli, którzy nie uczą się, nie pracują, nie uczestniczą w żadnych szkoleniach, kursach, nie realizują się w żadnej działalności wolontariackiej, czyli robią „nic”.

Projekt został zrealizowany przez studentów Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Artystycznego AHE. Zadaniem jego uczestników było przygotowanie i wystawienie przedstawienia skierowanego do ich rówieśników. Przedstawienie zostało zrealizowane w konwencji Teatru Forum. Publiczność tworzyli inni studenci oraz uczniowie gimnazjów i liceów z Łodzi. Widzowie mieli możliwość zmiany zachowania głównej bohaterki, która pomimo swoich zdolności  nie wierzy w siebie.

Przedstawienie zostało zatytułowane „MARTA – NIE PRZEGAP TEGO”. Tytułowa bohaterka, Marta ma 20 lat, urodziła się 08.03 - zodiakalne ryby. Interesuje się fotografią i prowadzi swój anonimowy fotoblog. Lubi pizzę i fast foody, ale ciągle jest na diecie. Lubi rysować, nie lubi nudy i monotonii. Marta nie wierzy w siebie. Spektakl opiera się na trzech scenach, w których główna bohaterka ma szansę  na podjęcie aktywności, rozwinięcie swoich zdolności i zainteresowań, ale tego nie robi, nie realizuje pojawiającej się szansy.  Celem przedstawienia, jest zaangażowanie publiczności w próbę zmiany sytuacji głównej bohaterki, a tym samym uświadomienie sobie możliwości i kierunku rozwoju własnych zdolności i zainteresowań.

Podczas przedstawienia, które odbyło się w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, gimnazjaliści wchodzili na scenę i próbowali zmienić sytuację bohaterki poprzez wejście w jej rolę. Jako tytułowa Marta rozmawiali ze „swoimi” rodzicami i rówieśnikami próbując przekonać ich do swoich racji, powiedzieć o swojej pasji, potrzebach, zainteresowaniach. Przedstawienie mówi – nie przegap tego, podejmij działanie i rób to zgodnie z własnymi potrzebami i zainteresowaniami.