Do góry

Projekt

Karty podstawowe

"Teatr Niecodzienny"
Górzno, Polska
Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego
Od 18.07.2016 do 30.07.2016

Projekt realizowany w ramach programu Lato w teatrze – edycja 2016. Schemat pracy wykorzystywał dobre wzorce metody Teatru ze społecznością. Przez dwa tygodnie 27 dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat z Górzna i Gołkowa uczestniczyło w teatralnej przygodzie jako scenarzyści, aktorzy, scenografowie, muzycy, badacze opowieści, reporterzy. Tematy przewodnie pracy, zainspirowane wierszem Bolesława Leśmiana „Topielec” oraz „Bestiariuszem słowiańskim” Pawła Zycha to: droga życiowa, marzenia, konfrontowanie się z trudnościami, poznawanie świata oraz demony i potwory naprowadzające na dobrą drogę lub zwodzące na manowce. Pierwszy tydzień był poświęcony twórczemu uruchomieniu oraz szukaniu osobistych znaczeń tematów przewodnich. W drugim tygodniu powstał scenariusz pt. „Intryga zdziczałych bezdroży”. Dwa pokazy odbyły się w przepięknej scenerii Jeziora Górznieńskiego, na pomoście, z zachodzącym słońcem w tle. LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Schemat pracy wykorzystywał dobre wzorce metody Teatru ze społecznością. Przez dwa tygodnie 27 dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat z Górzna i Gołkowa uczestniczyło w teatralnej przygodzie: od integracji grupy i pracy rozwojowej poprzez zbieranie wątków do spektaklu aż po jego przygotowanie i dwa pokazy dla lokalnej społeczności. Punktem wyjścia do pracy byli dwaj Topielcy. Pierwszy z nich to bohater miejscowej legendy, żyjący pod drugim, głębszym dnem Jeziora Górznieńskiego, dobrze znany Górznianom. Drugi Topielec pochodził z wiersza Bolesława Leśmiana – w trakcie projektu został przez dzieci i młodzież dopiero zapoznany. Leśmianowski Topielec wyznaczył tematy przewodnie takie jak: droga życiowa, marzenia, ucieczka od rzeczywistości, konfrontowanie się z trudnościami, poznawanie świata. W podróży przez te tematy młodszym uczestnikom towarzyszyły demony i potwory z „Bestiariusza słowiańskiego” Pawła Zycha: takie, które naprowadzają na dobrą drogę ale mogą też zwieść na manowce.

Pierwszy tydzień był poświęcony twórczemu uruchomieniu oraz otwarciu tematów drogi przez życie i podążania za marzeniami – szukaniu ich osobistych znaczeń. W tym czasie dzieci i młodzież m.in. odgrywali improwizacje teatralne i dźwiękowe, układali opowieści, tworzyli interaktywne książki o potworach oraz ruchowe etiudy poświęcone wędrówce za marzeniem, udźwiękawiali historie i miejsca, fotografowali górznieńskie drzwi i okna, zadawali mieszkańcom ważne życiowe pytania, śpiewali, bawili się. W drugim tygodniu zgromadzone treści zostały skomponowane w scenariusz pt. „Intryga zdziczałych bezdroży”. Rozpoczęły się próby, trwały również prace nad scenografią. Dwa pokazy „Intrygi…” odbyły się w przepięknej scenerii Jeziora Górznieńskiego, na pomoście, z zachodzącym słońcem w tle.

W czasie dwutygodniowej pracy, toczącej się równolegle w trzech podgrupach, Młodzi byli scenarzystami, aktorami, reżyserami, scenografami, badaczami opowieści, reporterami.

Po drugim pokazie spektaklu uczestnicy oraz publiczność korowodem, z piosenkami na ustach przeszli do GOK-u, gdzie odbyło się uroczyste spotkanie aktorów i aktorek oraz ekipy prowadzących z rodzicami i rodzinami uczestników. Dzieci i młodzież otrzymały dyplomy z indywidualnymi podziękowaniami za uczestnictwo i wkład w pracę nad spektaklem a prowadzący – przetwory z owoców i warzyw – dary ziemi górznieńskiej. Pożegnaniom nie było końca.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Link do profilu projektu na stronie Lato w teatrze: http://latowteatrze.pl/projekty,lato_w_teatrze_2016,33,gminny_osrodek_kultury_w_gorznie.html 

Link do bloga z realizacji projektu: http://gorznogok.blogspot.com/ 

Link do trailera spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=RSN0QkR2mRk