Założycielami Stowarzyszenia Łódzka Akademia Dramy są:
doświadczeni animatorzy teatralni i pedagodzy dramy, muzycy, muzykoterapeuci
i plastycy, arteterapeuci, tyflopedagodzy, oligofrenopedagodzy, surgopedagodzy, socjoterapeuci, logopedzi, psychoterapeuci i choreoterapeuci stosujący skuteczne metody wspomagania, łódzcy przewodnicy, literaci, aktorzy, bibliotekarze i ludzie kultury, którzy wykorzystują metodę dramy lub jej elementy we własnych działaniach edukacyjnych, pedagogicznych, terapeutycznych i animatorskich.
Prezesem ŁAD-u jest Hanna Jastrzębska – Gzella pedagog i edukator dramy, muzykoterapeuta doradca metodyczny w pracowni Wychowania i Profilaktyki ŁCDNiKP prezes i założyciel Koła Terenowego ASSITEJ.
Misją ŁAD-u jest:
Propagowanie metody dramy w edukacji, wychowaniu, profilaktyce i terapii wśród nauczycieli, terapeutów, katechetów, wychowawców, instruktorów teatralnych, psychologów.
Propagowanie pedagogiki teatralnej jej nowych trendów.
Tworzenie warunków dla dzieci, młodzieży do kreatywnych działań oraz poznawania siebie, innych i świata za pomocą sztuki.
Tworzenie warunków sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży poprzez taniec, muzykę, teatr, dramę i inne środki artystyczne rozwijające kreatywność, uzdolnienia, pasje, osobiste zasoby.
Wspomaganie szkół, przedszkoli w organizowaniu zajęć edukacyjnych, pozalekcyjnych, pozaszkolnych , terapeutycznych i psychopedagogicznych.
Propagowanie literatury, czytelnictwa, biblioterapii i bajkoterapii.
Tworzenie płaszczyzny do współpracy środowisk twórczych, edukacyjnych, akademickich na rzecz twórczej edukacji dzieci i młodzieży.
Tworzenie warunków do twórczego wypoczynku dzieci i młodzieży.
Wspomaganie świetlic socjoterapeutycznych w tworzeniu Ognisk Teatralnych w oparciu o program Ognik Marzeń Haliny i Jana Machulskich.
Przygotowanie kadry pedagogów dramy i animatorów dramy do pracy z dziećmi i młodzieżą.