Do góry

Projekt

Karty podstawowe

"ART - GENERACJE" - Edycja I (2013)
Warszawa, Pilzno, Dębica, Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt Fundacji Edukacji i Kultury Drama Way.

ART-GENERACJE to artystyczne spotkanie dwóch generacji w jednej czasoprzestrzeni, to międzypokoleniowy projekt edukacji kulturalnej, którego bezpośrednimi adresatami są młodzi ludzie (Młodzież do 35 lat) i seniorzy (dojrzała Młodzież 55+). 

Projekt był realizowany w 2013 r. we współpracy z Johnem Somersem, reżyserem, specjalistą z zakresu pracy teatralnej ze społecznością, założycielem Tale Valley Community Theatre.

Koncepcja projektu nawiązuje do idei teatru ze społecznością (ang. Community Theatre - CT). Ideą projektów Community Theatre jest włączenie społeczności do prac nad spektaklem. Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi warsztaty piszą scenariusz, muzykę, tworzą kostiumy, scenografię oraz grają w spektaklu. Rezultatem jest zwykle przygotowanie i wystawienie spektaklu teatralnego opartego o historie ludzi, wydarzania czy legendy ważne dla tej społeczności.

Na początku obie grupy - Seniorów i Młodych - uczestniczyły w cyklu warsztatów dramowych prowadzonych przez trenerki Drama Way. Podczas warsztatów zbieraliśmy opowieści „z przeszłości" i jednocześnie snuliśmy fantazje dotyczące "tego, co przed nami". Zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądał świat w 2060 roku? Czy będzie istniała tradycyjna rodzina? Kto i jak będzie nas leczył? W jaki sposób będziemy wyrażać uczucia? Bawić się? 

Cały proces wspierały spotkania ze specjalistami, m.in. z futurologiem prof. Lechem Zacherem, który opowiadał nam o prognozach rozwoju świata, naukowej wizji przyszłości. Z kolei Przygotowując sceny z przeszłości, czerpaliśmy z doświadczeń i osobistych historii starszych uczestników projektu, a także z historii Łazienek Królewskich. Wspólnie z przewodnikiem chodziliśmy po Łazienkach słuchając o ciekawostkach zawiązanych z parkiem, budynkami i ludźmi, którzy w nich rządzili, pracowali, kochali się i przeżywali dramaty. Wśród warsztatów specjalistycznych znalazły się również warsztaty artystyczne: aktorskie, reżyserskie, z pantomimy i ruchu scenicznego.

Podsumowaniem warsztatowego etapu pracy, był Wieczór Opowieści w reż. Wojciecha Farugi. Na tym etapie do projektu przystąpił Warszawski Żeński Chór Harfa - ponad 20 Pań, głównie Seniorek, które zadbały o oprawę muzyczną wydarzenia m.in przygotowując piosenkę "Over the rainbow" będącą muzycznym motywem przewodnim całego projektu.

Finalem całego projekty był spektakl w reż. Johna Somersa pt. “„Generation Express 1960_2060”, który dotyczył roli kobiety w przeszłości (lata 60-te XX w.) i wizji przyszłości (lata 60-te XXI w.). Poszczególne pary scen grane na zmianę przez Młodych i Seniorów łączył śpiew chóru i trzech pokoleń solistek (w wieku +65, 35 i 10 lat). Partie solowe napisane zostały przez uczestników projektu i były "żywym" komentarzem do tego, co widzowie obserwowali na scenie. Chór Harfa prowadził publiczność przez tę podróż w czasie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie, brytyjska organizacja Tale Valley Community Theatre oraz Warszawski Chór Żeński Harfa.

Więcej o kontynuacji projektu ART-GENERACJE: http://fundacja.dramaway.pl/projekty/art-generacje