Do góry

Projekt

Karty podstawowe

III edycja projektu Art Generacje
Warszawa, Pilzno, Dębica
Od 01.01.2015 do 31.12.2016

Projekt Fundacji Edukacji i Kultury Drama Way.

ART GENERACJE - edycja III to dwuletni, realizowany w trzech miastach międzypokoleniowy projekt edukacji kulturalnej, przygotowany metodą Teatru ze Społecznością. Tematem przewodnim tej edycji były: czas, przemijanie, relacje między przeszłością a przyszłością w osobistych biografiach uczestników i uczestniczek. Projekt skierowany był do dwóch grup - Młodzieży (13-35 lat) i Dojrzałej Młodzieży (55+). Taki dobór uczestników wynikał z zaobserwowanej i doświadczanej przez nas głębokiej potrzeby poczucia wspólnoty spowodowanej działaniami artystycznymi, jaką mają te dwie grupy. Zarówno Młodzi, jak i Starsi chcą rozwijać umiejętności i talenty; chcą by ich artystyczny głos został dostrzeżony i szanowany a jednocześnie – z racji różnych doświadczeń – mają różne spojrzenia na czas.

Projekt realizowany był równolegle w Warszawie oraz w gminie Pilzno i w Dębicy w woj. podkarpackim. W każdym z tych miejsc działania były podzielone na dwa etapy. Warsztaty zbierania opowieści etapu I podsumowywane były Międzypokoleniowymi Wystawami Portretów i Opowieści. W ich trakcie prezentowane były wypracowane przez uczestników refleksje o czasie, pytania z nim związane oraz towarzyszące im portrety fotograficzne uczestników. W odpowiedzi publiczność podzieliła się swoimi odpowiedziami. W drugim etapie grupa z każdej miejscowości przygotowywała spektakl. Powstały trzy spektakle, zaprezentowane w sumie 6 razy: Czas wspomnień (Dębica – premiera II.2016), Złodziej czasu (Pilzno – II.2016), Poczekalnia, czyli gry na czas (Warszawa, IV.2016). Spektaklom towarzyszyły dyskusje z widzami.

Projekt wydarzył się dzięki współpracy z 16 partnerami - szkołami, stowarzyszeniami, placówkami wychowawczymi, opiekuńczymi i kulturalnymi. W sumie w działaniach wzięło udział 100 osób, na wszystkie wydarzenia (wernisaże, spektakle, pokazy filmu) przyszło 700 widzów, od których zebranych zostało 200 pisemnych lub rysunkowych refleksji. Warszawska Wystawa Portretów i Opowieści przez dwa miesiące prezentowana była również w Muzeum Warszawskiej Pragi, na Warszawskim Kalejdoskopie Edukacyjnym oraz na II NieKongresie Animatorów Kultury w Lubiążu (w strefie Teatru Zaangażownego Fundacji Drama Way). Pilźnieńska wystawa pokazywana była też w Liceum oraz w Urzędzie Miejskim. przedstawiciele organizacji, jako realizatorzy projektu zostali zaproszeni do grona ekspertów na
Ogólnopolską Giełdę Projektów 2016 „Animacja + Generacje” w Lublinie, gdzie poprowadzili warsztat „Teatr ze społecznością metoda pracy międzypokoleniowej” a sam projekt został zaproszony do udziału w sesji posterowej. 

W ramach projektu powstał też film o czasie, opowiedzianym poprzez uczestników i uczestniczki, który w listopadzie 2016 został zaprezentowany publicznie w każdym z trzech miast.

Art Generacji jako przykładu działań Teatru Zaangażowanego Społecznie