Do góry

Projekt

Karty podstawowe

Mapa Kobiecości
Warszawa, Polska
Przedsięwzięcie całkowicie społeczne i wolontariackie.
Od 20.10.2016 do 30.05.2017
Termin składania zgłoszeń: 
20.10.2016

TEATR ZE SPOŁECZNOŚCIĄ

MAPA KOBIECOŚCI

Każda kobieta odgrywa we współczesnym świecie wiele ról. Spektakle dnia codziennego przenikają się i znikają niezauważone przez większość społeczeństwa. Wypowiadane słowa traktowane są jako wymyślane problemy; gesty niezadowolenia jako napięcie przedmiesiączkowe, natomiast ciche łzy stają się symbolem depresji, z którą należy się udać tylko do psychiatry. Wiele współczesnych kobiet nie jest wysłuchanych, zauważonych, wiele z tych kobiet nie chcę lub boi się powiedzieć głośno co czuje, jaka jest ich historia. Boi się oceny, oskarżeń, poczucia winy i wstydu.

Projekt Mapa Kobiecości ma pokazać współczesną kobietę, ma dać szansę, aby głośno wypowiedzieć swoje uczucia, myśli, obawy- swoje historię.

Kobiecość jest dla mnie drogą. Drogą, która w wielu przypadkach jest kręta, na której spotykamy osoby, które kształtują nas- budują lub niszczą, wspierają lub pogrążają. Droga ta, często prowadzi nas w różnorodne zakamarki, z których ciężko jest się wydostać, często bez pomocnej dłoni nie potrafimy z tego zrezygnować. Pragnę jednak pokazać, że nawet po licznych zakrętach, zakamarkach i zaplątaniach, dochodzi sie na tej drodze do punktu, w którym z dumą każda z nas może głośno powiedzieć Jestem.

 Ideą projektu jest stworzenie spektaklu teatralnego, który oparty będzie na spektaklach dnia codziennego- czyli historiach wielu kobiet, które przemierzają swoją drogę. Spektakl ma pokazać prawdziwą kobietę. Kobietę, która wiele przeszła,lecz podniosła się. Kobietę, która została skrzywdzona, która nienawidziła swoje ciało, która została opuszczona, która wybrała samotne macierzyństwo lub karierę, która przeszła przez toksyczne relację, itp. Kobietę, która w swoim życiu dokonywała samodzielnych wyborów i to one doprowadziły ją do miejsce, w którym jest. Kobietę wolną, nieograniczoną, decydującą o sobie i swoim ciele.

Założeniem projektu jest 8 miesięczna praca, z kobietami: aktorkami- amatorkami (ok.8-12 osób)

I etapem pracy (3 miesiące): Warsztaty rozwojowe, podczas których będziemy poszukiwały wewnętrznej mocy i siły, będziemy rozwijały swoją pewność siebie, kreatywność oraz umiejętności aktorsko- taneczne. Będzie to czas, kiedy będziemy poszukiwać wspólnych elementów naszej przeszłości oraz określać momenty naszego życia, którymi chciałybyśmy się podzielić. Podsumowaniem tego etapu będzie stworzenie monologu, który będziemy początkiem naszej pracy teatralnej.

II etapem: Będzie tworzenie spektaklu teatralnego, ktróry oparty będzie na naszych historiach oraz próby.

III etap: Spektakle teatralne.

Próby rozpoczynamy 20 października, w godzinach 18:30- 21:30, w siedzibie Fundacji Drama Way, ul. Chocimska.

Projekt ma charakter społeczny i realizowany będzie ze środków zebranych na zbiórkach społecznych.

Autorka, realizatorka- reżyserka to: Patrycja Bartoszak - Kempa. Spektakl, który powstanie w ramach pracy będzie jej spektaklem dyplomowym i zostanie zaprezenowany, m.in. w Państowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu.

 Zaangażowani w projekt:

Patronat: Fundacja Drama Way

 Paulina Grala

Marcin Szczepkowski

Tomasz Kempa