Do góry

Projekt

Karty podstawowe

Nasza Sztuka - Nasza Praga
Warszawa,
Od 01.09.2015 do 20.12.2015

Projekt Nasza Sztuka – Nasza Praga, miał charakter artystyczno-integracyjny. Skierowany był do aktorów Teatru OD-NOWA (dorosłe osoby z różnorodnymi niepełnosprawnościami), młodzieży mieszkającej na warszawskiej Pradze Północ oraz społeczności lokalnej.

Uczestnicy projektu zostali zaproszeni do stworzenia Teatru ze Społecznością, dotyczącego ich dzielnicy. Od września 2015 r. rozpoczęliśmy warsztaty teatralno- dramowe, podczas których aktorzy- amatorzy rozwijali swoje kompetencje artystyczne oraz poznawali idee Teatru zaangożowanego. Warsztaty były wyjątkowym czasem dla uczestników projektu, oprócz rozwijania umiejętności aktorskich, improwizatorskich, doszło do zadziwiającej integracji grupy. W połowie października zorganizowaliśmy wieczór opowieści, na który zaprosiliśmy mieszkańców Pragi, żeby poznać ich historie/ opowieści związane z tą dzielnicą. Wieczór ten stał się autentyczną rozmową o życiu na warszawskiej Pradze, o radościach, smutach i trudnościach, które często możemy zobaczyć na ulicy. Po wysłuchaniu pięknych i wzruszających historii, przyszła kolej na pracę twórczą nad scenariuszem i spektaklem o Pradze (postanowiliśmy pokazać Pragę i jej mieszkańców za czasów PRLu).         W grudniu odbyła się premiera spektaklu, który miał charakter performatywny. Oprócz działań scenicznych, uczestnicy projektu stworzyli miejsca charakteryzujące Pragę tamtych czasów – kawiarnie Filipinkę, kino Albatros. Tam zaprosili widownię na dalszą część spektaklu oraz powrót do czasów PRLu: kawę z wuzetką i film Miś. Spektakl zakończył się w galerii Domu Kultury prezentacją wystawy zdjęć pt. Praga, zrealizowanej przez Tomasza Kempę.

Projekt Nasza Sztuka - Nasza Praga, to przede wszystkim Teatr angażujący. Angażujący nie tylko twórców (uczestników, aktorów-amaotów), ale również społeczność lokalną. Dzięki temu nawiązał się dialog twórców (50% grupy to osoby wykluczone ze względu na niepełnosprawność), z mieszkańcami Pragi (60% to osoby narażone na wykuczenie lub wykluczone społecznie) i powstało wspólne dzieło, z którym wielu mieszkańców mogło i chciało się zidentyfikować.

Projekt otrzymał III nagrodę w grupie projektów zrealizowanych przez instytucje animacji kultury, w ramach Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

Autorka, prowadząca- reżyser: Patrycja Bartoszak - Kempa

Realizatorzy: Dom Kultury Praga, Sztuka Niepowtarzalna